Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
807 postów 4231 komentarzy

WPS

stanislav - narodowiec, realista, wielopokoleniowy łodzianin, demaskator antypolskiej obłudy

„Słowiański duch we współczesnym świecie”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Konferencja naukowa i wystawa malarstwa

 

Słowiański_duch
Wystawa malarstwa19-25 czerwca 2021 r., godz. 10:00-16:00
Aula Główna oraz korytarze skrzydła „C”

 Konferencja naukowa24-25 czerwca 2021 r., rozpoczęcie godz. 10:00Miejsce konferencjiAula Główna oraz online:
https://www.youtube.com/channel/UC9nxIxLg_7-K9XgO7Ddrh5g
Gdańska Szkoła Wyższa
Grupa Artystyczna Otwarte Mosty (Open Bridges) z Warszawy
Gdański Oddział Polskiego Komitetu Słowiańskiego
Stowarzyszenie Praw Człowieka z siedzibą w Gdańsku
zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej na temat
Słowiański duch we współczesnym świecie
/The Slavic Spirit in the World of Today/
organizowanej w Gdańsku w dniach 24-25 czerwca 2021 r. będącej istotnym elementem wystawy prac artystów malarzy prezentowanej na terenie GSW w dniach 19-25 czerwca 2021 r. w godz. 10:00-16:00.
Celem Konferencji jest próba rekonstrukcji atrybutów i przejawów kultury słowiańskiej istniejącej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym szczególnie w Polsce, w jej regionach Ziem Odzyskanych. Wskazując na istniejące na tych terenach elementy tej kultury chcemy wydobyć te jej treści, które ubogacają życie społeczne poprzez tworzenie trwałych jego artefaktów.
Temu służyć będzie między innymi wystawowa prezentacja twórczości wyrażającej się w umiejętności przekształcania i wytwarzania nowych elementów ducha słowiańskiego poszerzających procesy poznania ludzkiego. Sprzyjać temu mogą warunki lokalowe, które są siedzibą Gdańskiej Szkoły Wyższej: wielowiekowa ulica (Biskupia) prowadząca do obronnych budowli zamkowych. Te kilkuwieczne obiekty koszarowe mogą przyczynić się do stworzenia interesujących prezentacji twórczych.
Istotnym celem Konferencji jest przyczynienie się do samopoznania się Słowian jako znaczącej treści kultury europejskiej. Służyć temu mogą głoszone referaty poświęcone zwyczajom, obyczajom i innym elementom kulturowym ubogacającym życie codzienne Słowian.
Program Konferencji
24 czerwca 2021 (czwartek)
Adam Jan Karpiński (Gdańsk), Pierwiastki ducha słowiańskiego, a polskiego w szczególności, formułowane w związku z filozofią Karola Libelta
Gracjan Cimek (Gdynia), Kryzys białoruski jako punkt zwrotny
Edyta Majewska (Gdańsk), O postaciach ze słowiańskich podań, syrenie Juracie i kroju pisma Głagolicy na podstawie rozprawy doktorskiej „Kreacja a tradycja w projektowaniu graficznym”
Barbara Krygier (Warszawa), Kosmos jest tutaj
Rajmund Pluta (Warszawa), Pragmatyzm duchowości
Małgorzata Dereniowska (Gdańsk), Przywołanie praprzodka – koncert na gongach
Piotr Kudrycki (Sól, Beskid Żywiecki), Trójka, trójpodział i trzygłowy bóg u Słowian Południowych oraz u Słowian Połabskich i Pomorzan
Krzysztof Bąkowski (Warszawa), W jakim stopniu idee starosłowiańskie mogą pomóc w rozwiązaniu problemów współczesnych
Rajmund Pluta (Warszawa), Wynalazek
Waldemar Borowski (Strzałkowo, Mazury), Święty grzybóg. Muchomor czerwony i naturalne korzenie mitologii
Krzysztof Andrzej Górecki (Żeliszew Duży, Mazowsze), Słowiańskość w malarstwie polskim
25 czerwca 2021 (piątek)
Krzysztof Andrzej Górecki (Żeliszew Duży, Mazowsze), Słowiańskość a sztuka współczesna
Tadeusz Mroziński (Trzebnica k. Wrocławia), Piśmienność słowiańska
Wernisaż
 

KOMENTARZE

 • WPS
  Który z 20 rodów ludzkości wszedł do społeczności rodów słowiańskich. Co zjednoczyło ich między sobą. Gdzie szukać ich śladów i rodzinnego domu. O tym i wielu innych rzeczach opowiada twórca genealogii DNA, profesor Anatolij Kliosow.

  https://www.youtube.com/watch?v=T-ElWWxY1lE
 • @stanislav 14:59:51
  Wcześniejsza rozmowa z prof. A.Kliosowem

  https://www.youtube.com/watch?v=fz8giYr3AQI&t=277s
 • @stanislav 14:59:51
  Który walczył w potężnej bitwie w dolinie Tollense 3200 lat temu. Na jakie historyczne wnioski pozwala analiza DNA znalezisk z tej bitwy? Kto zamieszkuje terytorium Federacji Rosyjskiej i co mówi analiza DNA jej narodów? Profesor Anatolij Klyosov mówi o tym i wielu innych rzeczach.

  https://www.youtube.com/watch?v=iYEuyu6xyIc&t=237s

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_nad_rzek%C4%85_Tollense
 • duch słowianski a nie germańska Unia
  Chodziło mi po głowie by zrobić rzeźbę Swiatowida, ale brak koncepcji.
  Jaki wymiar, mały, duży, czy średni. No i jak duży, a taki wypadałoby zrobić, tylko kto to kupi.
  Bo trzymać w domu to już nie mam gdzie.
  Szkoda, że tam mnie nie będzie, zawiózł bym orła, nasz narodowy symbol.

  https://galeria24net.files.wordpress.com/2020/04/orzel-bielik.jpg

  Może też zmieściłby się do samochodu Bolesław Chrobry

  https://galeria24net.files.wordpress.com/2020/04/sw-jerzy-.jpg

  Dobrze, że takie spotkania są organizowane.
  Nasz duch słowiański niech nas nie opuszcza.
 • @Oświat 17:57:39
  „Słowiański duch we współczesnym świecie”

  Na Neonie, bez odzewu.
  Czy są tu jeszcze Polacy?
 • @Oświat 08:40:03
  Oczywiście - dałam nawet 5 za przypomnienie nam o przynależności Słowiańskiej.
 • @Oświat 08:40:03
  @Oświat, niech pan nie porusza wstydliwych tematów :)))) Tutaj domiują trzy kościoły: synagoga, kościół Chrystusa Króla oraz kościół pw. " zbiorowego Putina".
 • @stanislav 15:12:50
  "Który walczył w potężnej bitwie w dolinie Tollense 3200 lat temu. Na jakie historyczne wnioski pozwala analiza DNA znalezisk z tej bitwy? "

  Kto walczył na Polach Katalaunijskich? Naukowy dowód, że Hunowie wywodzą się z Francji ;)

  Samo DNA nie wystarczy, potrzebna jest szczypta myślenia.

  Słowianie mieli przodków, nawet zanim się wyodrębnili od Bałtów i plemion proto-irańskich gdzieś między Dnieprem a Uralem. I ci przodkowie mogli udawać się na wyprawy wojenne jako najemnicy gdziekolwiek, nawet do Chin.
 • @Pedant 09:26:50
  " potrzebna jest szczypta myślenia" ...no właśnie, proszę to przemyśleć w spokoju.
 • @stanislav 09:40:50
  "" potrzebna jest szczypta myślenia" ...no właśnie, proszę to przemyśleć w spokoju."

  To Pan powinien to przemyśleć, bo zupełnie nie zrozumiał mojego argumentu. Ale nie zamierzam karmić Pana łyżeczką, bo Pan grymasi i pluje jedzeniem.
 • @Pedant 09:26:50
  Nie wierzę w to co nam wykładano w szkołach czy prezentowano w wydawnictwach popularno naukowych o epokach lodowcowych, epokach brązu, kamienia łupanego.
  W moim wyobrażeniu w tz. epoce lodowcowej nie było pustki, żyli ludzie i zamieszkiwali tereny pokryte nie tyle lodem co śniegiem. Jeśli dziś na północy gdzieś tam za kręgiem polarnym, żyje biały niedźwiedź, morsy, foki, śnieżne lisy, to równie dobrze mógł żyć i polować człowiek. W przybrzeżnych wodach mórz, w jeziorach i rzekach znajdował sporo pożywienia, pozwalającego na przeżycie.
  Epoka brązu nie musiała oznaczać braku żelaza i umiejętności jego obrabiania.
  Nie ma na to dowodu?
  Bo, żelazo ma to do siebie, że rdzewieje, że szybko się utlenia. W ziemi nie przetrwało do czasów dzisiejszych.
  Że z ziemi nie wygrzebano żelaznych przedmiotów z epoki tak zwanego brązu, nie świadczy że w tamtym czasie go nie używano.
  Miedź, brąz inne stopy miedzi też się utleniają, ale ten proces jest znacznie wolniejszy i tylko na powierzchni tych metali i stopów.
  I na koniec, ludzie się przemieszczali w pojedynkę czy grupowo. Ich wynalazki, kultura, wiedza była zróżnicowana ale w stopniu raczej niewielkim. To co miał rolnik, hodowca, myśliwy, czy wojownik w Asyrii, Egipcie czy na terenie Chin miał także tenże hodowca, czy wojownik nad brzegami dzisiejszego Bałtyku.
  Jedna była zasadnicza i przez wieki nie zmieniana struktura społeczna, W Egipcie był faraon i jego poddani, w tym niewolnicy.
  Na ziemiach Sarmatów, Scytów Słowian, tego nie było. Nie godzono się na panowanie człowieka nad człowiekiem, na daniny, na podatki, na poddaństwo, na niewolę.
  Do późnych wieków w Rzeczypospolitej Obojga Narodów król nie miał prawa nakładać podatków.
  O podatkach na cele wojenne decydował sejm.
  Księcia Aleksandra Newskiego wzywano do Nowogrodu gdy groziła wojna. Po wygranej bitwie księcia wyganiano i to aż ponoć czterokrotnie.
  Nowogrodzianie woleli się starym zwyczajem sami rządzić.
  Stąd na ziemian sowian nie było ani piramid, wielkoksiążęcych pałaców, zamków, rezydencji. Taka struktura społeczna była wystarczająco silna by nie dać się podbić legionom rzymskim i była na tyle silna by ten Rzym pobić (Wandale)
 • @Oświat 11:02:12
  "W moim wyobrażeniu w tz. epoce lodowcowej nie było pustki, żyli ludzie i zamieszkiwali tereny pokryte nie tyle lodem co śniegiem. Jeśli dziś na północy gdzieś tam za kręgiem polarnym, żyje biały niedźwiedź, morsy, foki, śnieżne lisy, to równie dobrze mógł żyć i polować człowiek. W przybrzeżnych wodach mórz, w jeziorach i rzekach znajdował sporo pożywienia, pozwalającego na przeżycie."

  Całkiem możliwe. Ale jaką gęstość zaludnienia mają Nieńcy czy Eskimosi? Niewystarczającą do wytworzenia zaawansowaną cywilizacji.

  "żelazo ma to do siebie, że rdzewieje, że szybko się utlenia. W ziemi nie przetrwało do czasów dzisiejszych.
  Że z ziemi nie wygrzebano żelaznych przedmiotów z epoki tak zwanego brązu, nie świadczy że w tamtym czasie go nie używano."

  Niezupełnie, skok w ilości żelaznych artefaktów na końcu epoki brązu był więcej niż jakościowy. Nie zmieniły się wtedy prawa chemii i fizyki.
 • @Pedant 11:19:58
  Oczywiście, że inna jest gęstość zaludnienia tam gdzie leży śnieg i inna gdzie są żyzne gleby w dorzeczach rzek i dużo słonka.
  Ale zaraz po zmianie klimatu na cieplejszy, tereny te zostały znowu silnie zaludnione, a to z tej racji, że wędrówki ludów z tych terenów gdzie było przeludnienie stale się odbywały. Z dalekiego wschodu z Chin, Indii i z południa z Mezopotamii. To było coś tak z 15 tyś lat temu. Wówczas mogły się ukształtować społeczności dziś określane jako słowiańskie, niezależnie od tego jak im różni historycy i badacze nadawali nazwy.
 • @Oświat 11:39:13
  "wędrówki ludów z tych terenów gdzie było przeludnienie stale się odbywały. Z dalekiego wschodu z Chin, Indii i z południa z Mezopotamii. To było coś tak z 15 tyś lat temu. Wówczas mogły się ukształtować społeczności dziś określane jako słowiańskie"

  Nie mogły. Bo dane archeologiczne i lingwistyczne wskazują, że nawet ludy indoeuropejskie wyodrębniły się znacznie później (Słowianie, Celtowie, Germanie itd ... z konieczności wyodrębnili się jeszcze później).

  DNA może być mylące, bo ludność wcześniej zamieszkująca może pozostawiać swój genetyczny ślad. Na przykład neandertalczycy.

  Nie tędy droga, chyba że chcemy rozwijać paranoiczne mity w stylu Wielkiej Ukry i Wielkiej Lechii.
 • //Słowiański duch we współczesnym świecie
  /The Slavic Spirit in the World of Today/ //

  Nie sposób było wymarzyć sobie lepszego argumentu na nieistnienie "słowiańskiego ducha" jak podtytuły w języku angielskim.

  Nic takiego jak "duch słowiański" nie istnieje.
  Słowianie to grupa etniczna wewnętrznie skłócona i intensywnie nienawidząca się nawzajem.Właśnie ta a nie inna cecha odróżnia Słowian od innych megaetnosów więc jeśli można mówić o jakimś wspólnym pierwiastku to z pewności jest to pierwiastek dezintegracji i chaosu.
  Duch germański istnieje i można go z łatwością odnaleźć nawet bez uciekania się do genetyki a duch słowiański nie istnieje.Istnieją Słowianie.
 • @ikulalibal 12:02:12
  "Słowianie to grupa etniczna wewnętrznie skłócona i intensywnie nienawidząca się nawzajem."

  Dokładnie to samo można powiedzieć o Arabach. - Ale dlaczego tak jest?

  Pan to sobie przemyśli w wolnej chwili.
 • @Rzeczpospolita 14:10:16
  //
  Dokładnie to samo można powiedzieć o Arabach. - Ale dlaczego tak jest? //

  Wiem do czego pan zmierza.
  Że niby za ten pożałowania godny stan odpowiedzialne są religie abrahamowe i jeśli je tylko odrzucić to wszystko będzie świetnie.
  A ja nawet dostrzegając antypolską destrukcyjną rolę kościoła katolickiego, nie mogę się zgodzić z taką diagnozą.
 • @ikulalibal 14:38:31
  @Rzeczpospolita 14:10:16
  "Wiem do czego pan zmierza.
  Że niby za ten pożałowania godny stan odpowiedzialne są religie abrahamowe i jeśli je tylko odrzucić to wszystko będzie świetnie."

  I ja tak podejrzewam. Rzeczpospolita by chciał przywrócić zwyczaje Hunów, Mongołów, Azteków, Asyryjczyków i innych pogan.

  Albo chociaż druidów celtyckich z ich ofiarami z ludzi, czy czcicieli Kali.

  A może sekularny reżim Pol-Pota mu się podoba?

  Smutna prawdą jest, że ludzie bywają paskudni, niezależnie od przekonań religijnych czy ich braku. Szympansy też takie bywają ;)
 • @ikulalibal 12:02:12
  U żydofila @ikulalibal słowiańskiego ducha nie uświadczysz, ale nie jest to dowód na nieistnieie ducha słowiańskiego, wręcz przeciwnie, to dowód a rebours na istnienie słowiańskiego ducha :))))
 • film
  film wojenny, dobry, mocny, szczególnie od 42,55 minuty
  28 Панфиловцев
  https://www.youtube.com/watch?v=dFqEhjRfA18
 • @Oświat 22:47:03
  // film wojenny, dobry, mocny, szczególnie od 42,55 minuty
  28 Панфиловцев
  https://www.youtube.com/watch?v=dFqEhjRfA18 //

  Historia powstania tego filmu jest świetnym przykładem na to że "słowiański duch" to takie nadmuchane nic.
  Film powstał z inicjatywy społecznej w proteście przeciwko fałszowaniu historii.Wsparcie ze strony ministerstwa kultury (w osobie doktora nauk historycznych W.Medinskiego) było zapowiedzią końca epoki bezkarnego tworzenia "nowej historii".

  Atak na historię elementy której są trwałymi składnikami narodowych kodów kulturowych jest jednym ze sposobów informacyjnej wojny psychologicznej.
  Rzeczywistość pokazała że najbardziej podatnymi na ten rodzaj broni są Słowianie.Wprawdzie na początku był to atak z zewnątrz ale po niedługim czasie Słowianie już z własnej inicjatywy zaczęli się samounicestwiać niszcząc podstawy własnej narodowej egzystencji.Można powiedzieć że to w pewnym sensie dobrze bo na arenie dziejów muszą pozostać silni a słabsi muszą z niej zejść.A jednak jakby trochę żal.

  Wystarczy przyjrzeć się tematom referatów jaki zostaną zaprezentowane na Konferencji "The Slavic Spirit in the World of Today" aby utwierdzić się w przekonaniu że coś jest nie tak.
 • @ikulalibal 14:38:31
  "A ja nawet dostrzegając antypolską destrukcyjną rolę kościoła katolickiego, nie mogę się zgodzić z taką diagnozą."

  (Kościół to nie jedyny czynnik destrukcyjny, jest ich nieco więcej.)

  Proszę zatem spróbować postawić własną diagnozę, która wyjaśni casus słowiański i arabski.
 • @Rzeczpospolita 13:52:50
  Żydofil @ikulalibal nie jest od stawiania własnych diagnoz, gdyż od siebie niczego jeszcze nie napisał. Komisarz @ikulalibal jest jedynie od prożydowskiego lobbowania na tym portalu- głównie na kierunku rosyjskim.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031