Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
807 postów 4231 komentarzy

WPS

stanislav - narodowiec, realista, wielopokoleniowy łodzianin, demaskator antypolskiej obłudy

Orędzie Putina, czyli góra urodziła mysz.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Orędzie było niestety trywialną papką propagandową

 Putin_posłane_15_01_2020Putin_15_01_2020_foto_1

Dzisiejsze ( 21.04. 2021 r.) orędzie prezydenta Rosji, W. Putina, z jakim wystąpił przed Zgromadzeniem Federacji nie jak zazwyczaj na początku roku, ale dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia można określić najkrócej jako: rozczarowujące pustosłowie.
Oczywiście nie będąc obywatelem Rosji można przejść obok tego do porządku dnia, ale każdego, kto interesuje się polityką światową musi to skłaniać do głębokiego zastanowienia.
Pierwszy wniosek jest taki, że pod obecnym kierownictwem, Rosja nie ma zadowalającej odpowiedzi ani na własne problemy wewnętrzne – czyli bezkarność oligarchii, strukturalną zapaść gospodarczą oraz postępujące zubożenie i marginalizację przeważającej części społeczeństwa – ani nie ma jasnej, zdecydowanej odpowiedzi na ustawiczną kolonizację przez światowy kapitał finansowy i korporacyjny i na polityczne destabilizowanie Rosji okrążającymi ją regionalnymi konfliktami zbrojnymi lub para-rewolucyjnymi.
Dużo miejsca zajął banalny i rutynowy opisu zagadnień związanych z tzw. pandemią oraz niezrozumiały na tym szczeblu i przy tej okazji pobieżny, techniczny opis pewnych instrumentów finansowo-kredytowych. Prezydent Rosji potwierdził kontynuowanie medyczno-socjalnej tresury według covidowych scenariuszy, a w wymiarze ekonomicznym obiecał społeczeństwu, głównie matkom rodzącym i wychowującym dzieci, po 5000 rubli/ miesiąc/ osobę, czyli ok. 70$.
Orędzie było trywialną papką propagandową sformatowaną na potrzeby roku przedwyborczego.
W odniesieniu do spraw międzynarodowych W. Putin wyolbrzymił znaczenie zapobieżenia przygotowaniom do zamachu na A. Łukaszenkę oraz kolejny raz ograniczył się do wyliczenia rodzajów techniki obronnej, głównie arsenału rakietowego, jako jego zdaniem wystarczającego czynnika odstraszającego i dyscyplinującego działania sił wrogich Rosji.
PZ
 

KOMENTARZE

 • WPS
  https://news.mail.ru/politics/46040635/?frommail=1

  https://youtu.be/OC-v_FXMIIg
 • Orędzie Putina ... - ?
  Nie wygląda to ciekawie i szczerze mówiąc trudno nawet założyć, że to może być taktyka obliczona na uśpienie wroga. Szkoda, bo i dla Słowian spoza Rosji nie wróży to najlepiej.
 • @Rzeczpospolita 16:06:20
  Wystarczyło zrobić tłumaczenie słowo w słowo , a wnioski pozostawić czytelnikom . Ja usłyszałem co innego , dobry dyplomatyczny język . Salut .
 • @Repsol 16:22:21
  Fragment wystąpienia Putina

  Путин пообещал жестко отвечать на недружественные шаги других стран – https://news.mail.ru/politics/46040635/?frommail=1

  (tłumaczenie maszynowe)

  Putin obiecał stanowczo zareagować na nieprzyjazne kroki innych krajów

  Prezydent Władimir Putin podczas przemówienia do Zgromadzenia Federalnego powiedział, że nie ustają wrogie działania Zachodu wobec Rosji. Porównał działania niektórych krajów wobec Rosji z zachowaniem szakala Tabaki z Księgi dżungli Kiplinga. Prezydent zaznaczył, że Rosja nie chce „palić mostów”, ale w razie potrzeby wprowadzi zdecydowane działania odwetowe.

  Rosja ma swoje własne interesy, są oczywiście, których bronimy i będziemy bronić w ramach prawa międzynarodowego, tak jak w rzeczywistości robią to inne państwa świata – powiedział Władimir Putin. Według niego organizatorzy wszelkich prowokacji przeciwko interesom Rosji „będą żałować tego, co zrobili, bo od dawna nie żałowali”. Zaznaczył, że Rosja samodzielnie wyznaczy czerwoną linię w stosunkach innych krajów z Rosją. „Jeśli ktoś postrzega nasze dobre intencje jako obojętność lub słabość, a on sam zamierza te mosty spalić, a nawet wysadzić, to powinien wiedzieć, że reakcja Rosji będzie asymetryczna. Szybko i mocno – dodał.
  W swoim przesłaniu Prezydent porównał sytuację, w której niektóre kraje naśladują tych, którzy „znęcają się” nad Rosją, z szakalem Tabakiego krążącym wokół tygrysa Sher Khan z prac Rudyarda Kiplinga.

  Widzimy, co dzieje się w prawdziwym życiu. Jak powiedziałem, trzymają się Rosji tu i ówdzie bez powodu. Oczywiście, jak tylko wokół Sher Khana, kręcą się wokół nich wszelkiego rodzaju małe Tobaki. Wszystko jest jak u Kiplinga. Jęczą, aby uspokoić swojego władcę.

  Władimir Putin wypowiedział się także na temat przygotowań do zamachu na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Według niego próba zamachu stanu na Białorusi z planami zamachu politycznego to „przekroczenie wszystkich granic”. „Jednocześnie charakterystyczne jest, że nawet takie rażące działania nie znajdują potępienia dla tak zwanego„ kolektywnego Zachodu ”. Wydaje się, że nikt tego nie zauważa, wszyscy udają, że w ogóle nic się nie dzieje ”- powiedział.
  Wcześniej w kwietniu Czechy ogłosiły wydalenie 18 rosyjskich dyplomatów, oskarżając Moskwę o udział w eksplozji składowiska amunicji we Vrbeticy w 2014 roku. W odpowiedzi rosyjskie MSZ uznało 20 czeskich dyplomatów za persona non grata. Wcześniej rosyjskie MSZ zalecało wydalenie konsula ukraińskiego po jego aresztowaniu przez FSB po otrzymaniu „materiałów niejawnych”, a Ukraina wydaliła starszego dyplomatę z ambasady Rosji w Kijowie. Ponadto ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych przyjechał w marcu na konsultacje do Rosji.
 • @Repsol 16:22:21
  Tak, tak dyplomacji tam było dużo i .....obietnic. Wystarczyło jednak wysłuchać dokładnie, a nie jedynie tego co było 120tym poważnym ostrzeżeniem. A z konkretów, to 20 mln Rosjan, czyli ok 14% żyje poniżej minimum socjalnego.

  Coraz bardziej przypomina mi to mowy M.Morawieckiego.
 • @Repsol 16:22:21
  Niepokojące słowa! Putin grozi: Autorzy prowokacji przeciwko Rosji będą ich żałować. Odpowiedź będzie asymetryczna, szybka i ostra. Organizatorzy „wszelkich prowokacji, zagrażających zasadniczym interesom bezpieczeństwa” Rosji, będą żałować tego, co zrobili oświadczył w środę prezydent Władimir Putin w orędziu do Zgromadzenia Federalnego (połączonych izb parlamentu Rosji). Czepianie się Rosji bez powodu. Chcemy mieć dobre relacje ze wszystkimi uczestnikami społeczności międzynarodowej. Ale czepiają się Rosji to tu, to tam powiedział Putin. Nie chcemy palić mostów, ale jeśli ktoś uważa nasze dobre zamiary za obojętność czy słabość i sam chce mosty palić, czy nawet wysadzać, to powinien wiedzieć, że odpowiedź Rosji będzie asymetryczna, szybka i ostra ostrzegł. Organizatorzy wszelkich prowokacji, zagrażających zasadniczym interesom naszego bezpieczeństwa, pożałują tego, co zrobili tak, jak już dawno niczego nie żałowali powiedział. Ostrzeżenie to sala w Maneżu przyjęła oklaskami. Gospodarz Kremla powiedział, że Rosji „przy podejmowaniu wszelkich decyzji” wystarczy cierpliwości, odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. Ale mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy, by w odniesieniu do Rosji przekroczyć tak zwaną „czerwoną linię” (granice, których nie wolno przekraczać-PAP). A gdzie ona będzie przebiegać, to my sami będziemy określać w każdym konkretnym przypadku dodał.

  Putin przekonywał, nie wymieniając z nazwy żadnych państw, że świat już przywykł do prób „narzucania innym swojej woli”. Dodał następnie: „ale teraz ta praktyka przeradza się w coś niebezpieczniejszego - w ujawnione niedawno plany zamachu stanu na Białorusi i plany zabicia prezydenta” tego kraju. Charakterystyczne jest, że takie oburzające działania nie są potępiane przez tzw. kolektywny Zachód. Nikt jakby niczego nie zauważa, wszyscy udają, że nic się nie dzieje oświadczył Putin.

  Prace nad systemami uzbrojenia
  Rosyjski prezydent zapewnił, że praca nad nowymi systemami uzbrojenia idzie zgodnie z planem. Zapowiedział, że do końca 2022 roku trafi do służby pierwszy pułk uzbrojony w całości w międzykontynentalne rakiety balistyczne Sarmat. Przypomniał, że do armii już trafił system Awangard, uzbrojony w międzykontynentalne rakiety balistyczne z hiperdźwiękowymi głowicami manewrującymi i że do służby wszedł także laser bojowy Pierieswiet.

  Poinformował, że armia Rosji zwiększa liczbę zestawów z pociskami hiperdźwiękowymi Kinżał i okrętów wyposażonych w pociski Kalibr. W najbliższym czasie trafią do służby pociski hipersoniczne Cyrkon - mówił Putin, który w grudniu informował, że praca nad pociskiem Cyrkon jest praktycznie zakończona. Znajdzie się na wyposażeniu rosyjskiej marynarki wojennej, na okrętach podwodnych i nawodnych.

  Trwają prace nad innymi systemami broni oznajmił Putin. Nazwał Rosję „liderem w tworzeniu systemów bojowych nowego pokolenia i rozwijaniu nowoczesnych sił jądrowych”. Moskwa po raz kolejny namawia swoich partnerów, by „omówić kwestie związane ze zbrojeniami strategicznymi i zapewnieniem stabilności globalnej” - zadeklarował.

  Zestaw Awangard pod koniec 2019 roku trafił po raz pierwszy do jednego z pułków rakietowych w obwodzie orenburskim. Według oficjalnych rosyjskich źródeł, poruszająca się lotem ślizgowym nad gęstymi warstwami atmosfery nuklearna głowica Awangard może osiągać prędkość nawet 20 razy większą niż dźwięk oraz wykonywać manewry unikowe dla obezwładnienia obrony przeciwrakietowej.

  PAP
  Ps...Jakby tego nie oceniać to prawdę mówi. Brawo prezydent Putin nie dać się tej żydolewackiej zachodniej zgniliźnie. Dobro ojczyzny jest najważniejsze. Putin ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo 140 mln Rosjan w Rosji i na Krymie oraz rosyjskojęzycznym obywatelom Donbasu, którzy czekają na obronę ze strony Moskwy. Mówi dobrze. Broni interesu Rosjan.
 • @stanislav 16:48:49
  https://old.tsargrad.tv/shows/poslanie-putina-na-fone-protestov-haos-ili-postupatelnoe-razvitie_347224
 • @Rzeczpospolita 16:34:43
  Najzabawniejsze jest to, że Putin obiecuje walczyć o obniżenie poziomu ubóstwa w Rosji....zapominając, że on u władzy ( jako prezydent i premier) jest 21 lat ;))))
 • @stanislav 16:48:49
  A bardzo bagatym kraju 3-go świata USA,żyje przeszło 20 milinów wogle bez żadnego ubezpieczenia,nie mówiąc o reszcie która ma to średnie to też nie wszystkie choroby obejmuje.
  Nie wszyscy mają wille z basenami,tacy co dykty też ich sporo.
  Widze że ktoś ma marne wyobrażenie raju USEJ,jeżeli można niech Pan poczyta a na ten temat sporo jest.
  pozdrawiam.
 • @stanislav 17:21:17
  Warto przypomnieć, że w ostatnim roku ubyło 500.000 Rosjan, rodziny z jednym dzieckiem to olbrzymia większość, czyli....rdzenna ludność Rosji wymiera! Zresztą podobnie jak w Polsce.
 • @1939-1939 17:23:33
  A czy ja za wzór wskazuję na barbarzyńskie USA, gdzie w więzieniach przebywa więcej niż 2% obywateli ?!
 • @stanislav 17:21:17
  A jak makabryczny chichot dźwięczą reklamy hoteli na Krymie ( w związku z zamknięciem wyjazdów na wakacje do Turcji), że można wypocząć doskonale za 150-300 $/ os./dziennie
 • @Repsol 16:22:21 No i zaczęła się SRALNIA w Waszyngtonie, Berlinie, Paryżu...
  Rosji zachód nic nie zrobi USA wie, że jak przekroczy "czerwoną linię'' to sam się unicestwi. Trzeba przyznać, że Rosjanie mogą robić co im się podoba i nikt im nie skoczy. Putin absolutnie ma rację, ile można cierpieć chamstwo od zachodu, już europejskie karły typu Czech, pozwalają sobie prowokacji przeciw Rosji! Rosja będzie odpowiadać niesymetrycznie, prędko i twardo, a tam popatrzymy kto kogo! To walka szatana z Bogiem. Putin, jako chrześcijanin jest po właściwej stronie. Nasi rządzący po stronie zła. Widać to po tym, co robią z Polakami. Putin odetnie sobie kawałek Ukrainy a Zachód zatupie nóżkami i przegłosuje 273 rezolucję "ostro potępiającą itd."? O Krymie już nikt nie pamięta a ile było wrzasku... Polacy powinni się naprawdę głęboko zastanowić czy mają ochotę umierać i narazić na śmierć swoje kobiety i dzieci a kraj na jeszcze większą ruinę w imię interesów banderowskiej Ukrainy i Ameryki reprezentowanej przez Bidena i lewaczkę Harris! To, że Rosja jest atakowana przez Zachód nie ulega najmniejszych wątpliwości! Już sam zamach stanu na Ukrainie miał jawnie antyrosyjski charakter i został zorganizowany i współfinansowany przez USA. Nikt wtedy nie ukrywał, że chodzi o "wyłuskanie Ukrainy z rosyjskiej strefy wpływów". Podobnie antypaństwowe rozruchy na Białorusi, które jednak nie osiągnęły rezultatu, prawdopodobnie z braku sił analogicznych do ukraińskich banderowców, którzy nie zawahali się przed doprowadzeniem do rozlewu krwi żeby osiągnąć swoje cele. Teraz ukraińskie wojska zostały przez USA skierowane do Donbasu żeby doprowadzić do eskalacji i w efekcie do wywarcia presji na Niemczech, żeby wycofały się z NS2. Putin słusznie twardo stawia sprawę bo wszelkie ustępstwa doprowadziłyby po pierwsze do rzezi Donbasu przez ukraińskich bandytów i w efekcie do coraz skuteczniejszego okrążenia Rosji przez jej wrogów. Co do Polski to najlepsze co może zrobić to pozbycie się ze swojego terytorium wszelkich Ukraińców, także tych z polskimi paszportami, zamknięcie granicy i rozstawienie wojsk dla ich obrony przed ukraińskimi dezerterami i dekownikami!
  Putin rozpieprzył Davos. - WEJŚCIE SMOKA. Maciej Poręba, Wojciech Olszański, Marcin Osadowski
  https://youtu.be/IERFO1B5Igw
  Rosja jest zbyt mądra, potężna i silna, żeby dłużej znosić poniżenia jakie żydoameryka próbuje od 20 lat nałożyć na Rosję..... Rosja to nie Polska, ma swój HONOR i zna swoja SIŁĘ. Żadnej lewackiej demokracji w Rosji, my to już w Polsce przerabiamy, jebać żydopedalską lewacką UE. Śmierć żydokomunie i lewactwu zboczeńcom. Nie dla lewactwa, pedalstwa lesbijstwa. Łukaszenka strzelaj do tych lewackich lesbijskich szmat na Białorusi zachciało się tym kurwom lizać europejskie pizdy.

  Oficerowie NATO. Hahahaha pajace

  https://img.gazeta.ru/files3/119/8352119/transarmy-pic330-330x220-58832.jpg
 • Może pan się i zna na tych Demuszkinach
  i innych Słowianach po prababci ale na Putinie to z całą pewnością się pan nie zna.Chyba że musi pan pisać co pisze bez względu na to jaki to ma związek z faktami.
  Tan się złożyło że cały dzień nie było mnie w domu więc przesłania dopiero zaczynam słuchać,ale już mogę powiedzieć że przemówienie było mocne.Jak ktokolwiek mówi że "pożałują" to mówi ale kiedy mówi to Putin to znaczy że pożałują.Putin jest bardzo wyważony można powiedzieć ostrożny.Brawura jest mu zupełnie obca.Raczej powie dwa słowa mniej niżby broń boże miałby powiedzieć dwa na wyrost.I jeśli właśnie Putin od 15 lat jest obiektem ataków ze strony całego świata to tylko dlatego że kto trzeba wie że to człowiek o nietuzinkowym charakterze.Konfucjusz określał takich "ludzie długiej woli".Nie było w historii świata przypadku żeby jedna osoba była celem ataków całej światowej klasy politycznej.Nawet Hitlera atakowano wyłącznie w latach 1939-1945.
  Uważam że przesłanie było mocne i wiele zapowiadające.Tyle tylko że aby to zrozumieć trzeba się na tym znać.
 • @Rzeczpospolita 16:06:20
  // Szkoda, bo i dla Słowian spoza Rosji nie wróży to najlepiej. //

  Przykro mi ale realność pokazuje że Słowianie wykazują słabe instynkty społeczne dzięki temu jest to najbardziej skonfliktowany etnos na planecie.
  Największymi wrogami jednych Słowian są inni Słowianie.
  Anglosasi od stulecie realizują swoje cele za pomocą szczucia jednych Słowian na drugich.Ale to nie wina anglosasów,ich można zrozumieć.To wina bylejakości Słowian.Utracili pasjonarność i powinni zejść z dziejowej sceny.
 • @ikulalibal 18:20:42
  Dobrze, że choć pan się zna, bo już się bałem, że nikt mi tego tak "dobrze" jak pan nie wytłumaczy. Zapewne jeszcze pan mi też zinterpretuje te wszystkie liczby, no bo wszyscy wiemy, że wszystko jest pod kontrolą i rozwija się we właściwym kierunku. Niepokoi mnie tylko, że tak późno znalazł się pan dzisiaj na posterunku ? :))))
  Zaskoczył mnie pan tym, że jest pan również specjalistą od psychiki W.Władymirowicza ?!:)))) Zbliża się pan niebezpiecznie do poziomu M.Poręby i W. Olszańskiego i M.Osadowskiego !
 • Putin maleńki...
  Miał Putin bardzo ostre wystąpienie w Monachium, chyba dziesięć lat temu.
  Mogło rzeczywiście przestraszyć, niezorientowanych.

  Jeden z zachodnich dyplomatów skomentował to krótko:
  – Mysz ….ryknęła.

  Gdyby Putin był politykiem choćby tylko średniej klasy, to Ługańsk, Donieck i okolice aż po Mariopol byłyby już częścią Rosji.
 • @kula Lis 69 17:11:48
  Tam go mają za nic

  Czech protesters installed Russian President Vladimir Putin in effigy in front of the Russian Embassy in Prague

  https://www.youtube.com/watch?v=8HTqOO2Fkws
 • Oświat 18.45
  //Miał Putin bardzo ostre wystąpienie w Monachium, chyba dziesięć lat temu. //

  Przemówienie w Monachium było skierowane na zewnątrz.Tyczyło Relacji Rosja-reszta świata.
  Posłanie do Federalnego Zgromadzenia jest wewnętrznym remanentem potrzeb i planów ich zaspakajania.  //Jeden z zachodnich dyplomatów skomentował to krótko:
  – Mysz ….ryknęła //

  A konkretnie który? (zaraz zobaczymy co z niego za tygrys)
  Uwielbiam konkrety
 • @Oświat 18:51:23
  //Czech protesters installed Russian President Vladimir Putin in effigy in front of the Russian Embassy in Prague

  https://www.youtube.com/watch?v=8HTqOO2Fkws //

  A co to ma być i o czym świadczyć?
  Mali Czesi urządzili małą prymitywną hecę-i co?
  Niech pan lepiej zacytuje czeskich opozycyjnych polityków.
 • @ikulalibal 18:20:42
  He, he! Czy Władek musi "uderzać" w Zachód? Nie, wystarczy, że go dotknie i Zachód rozpadnie się jak stara purchawka w kolorach tęczy...W zasadzie trudno się dziwić, że Putin dąży do uzasadnienia, że to właśnie Rosja jest militarną potęga świata, po objęciu władzy przez Bidena USA stały się "olbrzymem na glinianych nogach", teraz przechodzą największy kryzys wewnętrzny od kilku dekad i Rosja ma swoje 5 minut i na pewno to wykorzysta. Zachodnia Europa to militarne "0" a Niemcy i Francja liczą na zyski ekonomiczne z konfliktu na wschodzie i na pewno nie będą próbować Vladimira od tego odwieść, kto wie może już nawet mają rozpisane zyski. śmieszne jest w tym wszystkim to, że Polska też jest grillowana przez żydolewactwo zachodnie i czeskie np Jurowa a sama przyłącza się do grillowania Rosji i to w momencie gdy chazarska Ukraina banderowcom pomniki stawia zamyka polskie szkoły. W relacjach z Rosją przydało by się mniej fanatyzmu więcej pragmatyzmu.
 • @ikulalibal 18:29:50
  " Ale to nie wina anglosasów,ich można zrozumieć.To wina bylejakości Słowian. Utracili pasjonarność i powinni zejść z dziejowej sceny." No wreszcie pan wydusił z siebie o co panu chodzi i jakiej to żydowskiej "prawidłowości" dziejów jest pan wyznawcą. Pana ideologicznym liderom istnienie Polski i Rosji od wieków przeszkadza w spełnieniu ich urojonego " globalnego Jerusalem"
 • @stanislav 19:20:37
  To serce Heartlandu , między Łabą a Uralem, Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym nie daje spać spokojnie żydowskim psychopatom z urojeniami wybraństwa w kiwających się głowach.
 • @ikulalibal 18:29:50
  "Największymi wrogami jednych Słowian są inni Słowianie."

  Czas to zmienić. Tłumaczę tutaj wielu Słowianom, że np. moje wierzenia nie wykluczają mnie z grona Słowian, bo mogę być Słowianką ( Polką ) chrześcijanką lub np. poganką lub ateistką.

  I tak np. moja wiara i Bóg mobilizuje mnie aby walczyć w obronie reszty Słowian - Bóg stworzył nacje w jakimś celu i niszczenie Słowian lub jakiejkolwiek innej nacji jest wbrew Najwyższemu. Stąd pochodzi mój nacjonalizm, który pięknie ujął Pan Dmowski.
 • @kula Lis 69 17:50:43
  Komentatorze @kula Lis 69, czy ma pan problemy natury psychicznej, czy seksuologicznej...a może wizyta u obu specjalistów jest wskazana ?!
 • @stanislav 18:36:26
  ,,....To wina bylejakości Słowian.Utracili pasjonarność i powinni zejść z dziejowej sceny."
  nadużycie link skomentuj
  ikulalibal

  Czy ten pan jest Słowianinem, czy z innej, wrogiej Słowianom nacji?
 • @stanislav 19:20:37
  // No wreszcie pan wydusił z siebie o co panu chodzi i jakiej to żydowskiej "prawidłowości" dziejów jest pan wyznawcą. //

  Przestań pan pieprzyć bez sensu.Pańskie słowa nie niosą żadnej treści.Woda.
  Ja swoją opinię opieram na faktach z których zbudowana jest historia.


  //Pana ideologicznym liderom istnienie Polski i Rosji od wieków przeszkadza w spełnieniu ich urojonego //

  Srutu tutu.

  Polska i Rosja (czytaj Polacy i Rosjanie) jak (z inicjatywy Polski) zaczęli wojować w XI wieku tak wojują do dziś.I każdy rozsądny rozumie że walkę zakończyć może tylko śmierć którejś ze stron.
  Tylko prosze mi nie pisać że to wina żydów bo to niczego nie wyjaśnia.

  W XIX w Rosjanie wydobyli Bułgarów z kilkusetletniego niebytu.W wojnie z Turcją wielu Rosjan oddała życie.Przez pierwsze 30 lat istnienia nowego bułgarskiego państwa jego podmiotowości nie uznawał cały świat.Prócz Rosji.
  I jak się to skończyło? Bułgarzy w obydwu wojnach byli sojusznikami Niemiec.Dziś jest w NATO i wyłazi ze skóry aby na każdym kroku piętrzyć przeszkody dla każdego rosyjskiego przedsięwzięcia.A na odbywającą się dwa lata temu uroczystość rocznicy
  "zrzucenia osmańskiego jarzma" zaproszono wszystkich z Erdoganem włącznie,prócz Rosjan.
  Najwięcej Serbów wyrżnęli słowiańscy Chorwaci.Czesi nie cierpią Polaków a Polacy nie cierpią Ukrainców,Ukraińcy nienawidzą wszystkich.
  Wszyscy Słowianie nienawidzą się nawzajem i przestańmy się oszukiwać.Spójrzmy prawdzie w oczy i przestańmy się oszukiwać.
 • @ikulalibal 20:01:31
  Ta ,,byle jakość” Słowian, szczególnie ich jądra zlokalizowanego na wschodzie, przejawia się nadmierną cierpliwością i pobłażliwością. Ale zaatakowani potrafią się nie tylko bronić ale i bić i zmieniać granice. Doświadczyło tego już kilka państw i narodów. Ostatnio hitlerowskie Niemcy których pogoniono aż za Odrę i Nysę Łuzycką.
 • @Oświat 19:54:18
  //Czy ten pan jest Słowianinem, czy z innej, wrogiej Słowianom nacji?//

  A pan? żeby daleko nie szukać przeanalizujmy problem na pańskim przykładzie.
  Jeśli myśli pan że jego rusofobia jest niewidoczna to jest w błędzie-jest widoczna.I to bardzo.
  Obserwuję pana od kilku lat i widzę to dość wyraźnie.
  Nie zauważam również aby kiedykolwiek napisał pan coś pozytywnego (ciepłego,miłego,krzepiącego itd) o Słowakach czy Chorwatach.
  Jest rzeczą znamienna że przeciętny polski Słowianin ma zerową wiedzę na temat swoich pobratymców.Bez wikipedii nie wydusi z siebie nawet najbardziej pobieżnej informacji.O znajomości słowiańskich języków nawet nie wspominam.
  Co innego "świat angielskojęzyczny".W tym polski Słowianin orientuje się dobrze,możne nawet znakomicie.
 • @ikulalibal 20:17:27
  W każdym narodzie są tak zwane mniejszości narodowe.
  Te mniejszości nierzadko dochodzą do władzy, dochodzą do władzy także ludzie z innych narodów jak Francuz Walezjusz, Batory, Zygmunt Waza, czy dwóch Augustów, Sasów.
  Na Bałkanach poturczeńcy.
  W Rosi Katarzyna I
  W USA północ biła się z południem.
  W imperium Romanum było wiele wojen ,,domowych”. To samo w wielu innych krajach Anglii, Francji, Niemczech.
  Taka ludzka natura i tu stawianie Słowian jako coś gorszego to tylko w twojej głowie.
 • @Oświat 18:45:50 Ot i ciekawostka. Bezpośrednio po mowie Putina, w której PODKREŚLIŁ, że USA próbowały zabić Łukaszenkę i jego
  synów, w radio polskim 24 o godz. 19 usłyszałem, że nowomianowanej ambasador USA w Mińsku odmówiono wizy wjazdowej i że pani ambasador będzie rezydować w pobliskim Wilnie. Gdzie już spotkała się z p. Tichanouską i ma zamiar wkrótce odwiedzić Warszawę, by wspólnie ZORGANIZOWAĆ, jeszcze w roku obecnym, DEMOKRATYCZNE WYBORY NA BIAŁORUSI.

  Ambitny projekt, nawet dla pani ambasador USA, pętającej się obecnie wokół północno-zachodniej granicy BR. No nie?
 • @ikulalibal 20:17:27
  ,,Jest rzeczą znamienna że przeciętny polski Słowianin ma zerową wiedzę na temat swoich pobratymców...."

  Pieprzysz jak mały Kazio.
  Całe lata jeździliśmy do Bułgarii nad Morze Czarne, Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, Albena, Dubrownik.
  Polacy byli tam najliczniejszą grupą
  Sporo tam było też turystów z Rosji
  Do Jugosławii, Crykwenica, Rieka, Zagreb.
  Mój wnuczek był w Chorwacji.
 • Tylko się z tego cieszyć.
  Tak, nic nowego tam nie zawarł. Nie należy się jednak nad tym smucić lecz tylko cieszyć gdyż sytuacja na świecie jest tak napięta i skomplikowana iż nawet mała iskra, niepotrzebne słowo może doprowadzić do tragedii. Tak więc spójrzmy na to z innej perspektywy. Wciąż możemy i mamy czas z tego całego gówna się wygrzebać. Przecież nikt nie chce wojny ani zagłady.
  Bardzo mądrym i skutecznym ruchem było poprzez rzekomy zamach na Łukaszenkę skierowanie uwagi na Białoruś dzięki czemu Putin rozładował w dużej części międzynarodowe napięcie na Ukrainie. Zagrywka bardzo niebezpieczna ale ruskie w szachy grać umieją. Poza tym dał do zrozumienia
  iż na granicy z Ukrainą to on wyznacza czerwoną linię. Czy naprawdę tak jest to znak zapytania ale niech mu będzie.
  Na dzisiaj cieszmy się z pokoju bo to krucha sprawa.
 • @Berkeley72 20:31:29
  ,,...pani ambasador będzie rezydować w pobliskim Wilnie..."

  No to mamy panią ambasador USA na ,,uchodźctwie”
  I Biden na to pozwala, nie bombarduje?
 • @Oświat 18:45:50
  "Gdyby Putin był politykiem choćby tylko średniej klasy, to Ługańsk, Donieck i okolice aż po Mariopol byłyby już częścią Rosji."
  _________

  Tu bym polemizował.
  Prawdopodobnie Rosja nie była wtedy przygotowana politycznie na przyjęcie takiego rozwiązania, bo mogłoby to być uznane za agresję na Ukrainę.
  Dzisiaj sytuacja jest inna i jeśli Ukraina zaatakuje DRL i ŁRL, Rosja w ramach obrony tych republik może zająć całą Ukrainę, a z pewnością jej część. Zatem konflikt między DRL, ŁRL i Ukrainą może być dla Rosji korzystny.
 • @ikulalibal 18:29:50
  Polityka rozgrywania Słowian ma 1000 lat, tyle ile trwa żydo-chrześcijaństwo w Polsce.
  Podobnie rozgrywani są Arabowie i niemal przez te same siły.
 • @Stara Baba 20:41:53
  .,,..poprzez rzekomy zamach na Łukaszenkę..."

  Rzekomy???!!!
  A mało to Amerykancy wymordowali ludzi na świecie, w tym przywódców narodów, a nawet u siebie zaczynając od Lincolna?
 • @Rzeczpospolita 20:47:50
  Przyjęła Krym, mogła też przyjąć obie republiki, mniej byłoby ofiar, a sankcje i wrzaski zachodnich mediów i polityków takie same.
 • @Oświat 20:27:45
  //W każdym narodzie są tak zwane mniejszości narodowe.
  Te mniejszości nierzadko dochodzą do władzy, dochodzą do władzy także ludzie z innych narodów jak Francuz Walezjusz, Batory, Zygmunt Waza, czy dwóch Augustów, Sasów//

  Po pierwsze:a co to na do rzeczy? A po drugie; właśnie fakt że zjawisko ( elita jest mniejszością) ma charakter uniwersalny i jakoś Portugalczycy nie obrazili sie śmiertelnie na Hiszpanów a Hiszpanie na Francuzów a nam wyraźnie ten stan zaszkodziło świadczy że coś jest nie tak.

  //W Rosi Katarzyna I // (pewnie idzie o II)


  I to jest przykład typowego (nie wiem czy słowiańskiego) ale polskiego z pewnością,widzenia świata.
  Katarzyna II ma jedne z najwyższych notowań w "rankingu władców Rosji".Pan sobie obejrzy na yt programy z cyku "imię rosji".Obejrzy i wysłucha argumentów "za" i "przeciw".
  Katarzyna II była sprawną władczynią,niezmiernie lojalną,drapieżnie broniącą interesy swojego imperium.Rosjanie nie mają powodu aby jej nie szanować.Pytanie czy dlatego że miała akurat takie cechy ,czy dlatego że była Niemką.

  Będący mentorem tutejszego gospodarza "nacjonalista" i 24 karatowy Słowianin Dymitryj Demuszkin wrzeszczy "dość już karmić Kaukaz" a przyłączenie Krymu nazywa "aneksją" która wyjdzie Putinowi bokiem.
  Zaś publicyści nierzadko reprezentujący etniczne mniejszości za takie gadanie obili by temu "Słowianinowi" mordę.

  PS
  właśnie słucham komentarza jednego z takich publicystów,etniczny Niemiec (doktor Sosnowskij ),który komentuje posłanie Putina.
  Jak się okazuje było ono (przesłanie) pełne aluzji do jakiegoś prasowego artykułu Johna R. Boltona.Zachodni obserwatorzy momentalnie to zauważyli.
  A to znaczy że są znawcy i jest Oświat ze @stanislav
 • @Oświat 21:00:03
  Jednak dzięki obecnej sytuacji jest szansa odzyskanie znacznie większego obszaru Ukrainy, a może i całej.
 • @Oświat 20:37:41
  Powtarzam raz jeszcze:ma zerową wiedzę.
  To że szwedzki turysta jedzie do Egiptu nie nalezy wyciągać żadnych wniosków związanych z szwedzko-egipskimi relacjami.
 • @ikulalibal 21:00:53
  Nigdzie nie napisałem, że Katarzyna była złą władczynią. Wymieniłem ją obok Batorego. Tak czy nie. Po prostu nie była Rosjanką i tyle. Nic ponad to.
 • @Oświat 20:56:35
  To nie jest argument ani dowód. Takie podejście do sprawy jest po prostu głupie. To że kiedyś coś tam zrobiłem nie znaczy że zrobiłem to i teraz. Rosjanie także mają niezłą przeszłość i bród za uszami. Poza tym protesty na Białorusi nie wychodzą tylko dla tego że Moskwa zagraża całkowitym wchłonięciem Białorusi więc protestanci nie dostają z zachodu konkretnej pomocy. To samo tyczy się ala zamachu. Jeżeli Amerykanie by tego dokonali jednoznacznie równa się to aneksji Białorusi w struktury Rosji. Nawet Polacy ograniczają się tylko do Bielsatu i indywidualnej pomocy dla prześladowanych Białorusinów.
  Co za tym idzie, kiedyś o tym wspomniałem, może dojść do sytuacji że jakoby obcy snajper ustrzeli "wodza" a wtedy Moskwa pokaże swoje oblicze. Tylko na zdrowy rozum komu na zachodzie zależy aby Rosja wchłonęła Białoruś? Troszeczkę logiki panowie.

  PS: nie oznacza to że przy sposobności wielka rzesza Białorusinów sama nie chciałaby rozprawić się ze swoim wodzem nawet i widłami.
 • @Oświat 21:00:03
  //Przyjęła Krym, mogła też przyjąć obie republiki, mniej byłoby ofiar, a sankcje i wrzaski zachodnich mediów i polityków takie same.//

  Uważam że pańskie opinie są w najlepszym wypadku nieuprawnione a nawet nieprzyzwoite.
  Niech pan się zajmie opiniowaniem własnego rządu.Wskazywaniem co jeszcze powinien zrobić a czego robić nie powinien.
 • @Rzeczpospolita 21:04:34
  Tylko czy Putin jest na to gotowy. Jego generałowie tak, ale czy Putin?
  Według mnie nic na to nie wskazuje.
  Gdyby miał taki plan, sam by sprowokował starcie za pośrednictwem ludzi z republik.
  Trzeba też mieć na uwadze, że obecnie koszty w sprzęcie i ludziach, a także koszty i ryzyko polityczne jest dużo większe niż wówczas po rozgromieniu Ukrów w kotle w Debalcewie.
  Amerykanie zapewne dozbroili Ukraińców i zmobilizowane zostały większe siły. Mieli na to czas.
 • @Oświat 21:10:39
  Z faktu że Katarzyna nie była Rosjanką nie wynikły żadne szkody (chyba że rozczarowanie króla Prus) ,i pozostawiła państwo znacznie lepsze (silniejsze) niż zastała.
  Czy to samo można powiedzieć o Batorym? nie wiem i uważam że nie ma to nic do rzeczy.
  Obcoplemienny władca wcale nie musi być gorszy tylko z tego tytułu że obcoplemienny.
 • @Oświat 21:17:23
  "Tylko czy Putin jest na to gotowy."
  __________________

  Tego nie wiemy i już chyba się nie dowiemy, a jeżeli, to nie od Putina.
 • @ikulalibal 21:00:53
  @ikulalibal 21:00:53
  Komentatorze @ikulalibal, pańska żydowska nienawiść do Słowian jest trudna do ukrycia. Leczy pan ją konfabulacjami i własnymi interpretacjami historii, wygodnymi dla pana tez. Owszem dochodziło do konfliktów między Słowianami, tak jak np. między Germanami, Frankami, Mongołami itd. ( bywało tak, gdy do głosu dochodziły interesy dynastyczne lub interesy grupowe podsycane przez " handlarzy" i " skarbników"). Jednak w wielu mementach, gdy ważyło się przetrwanie Słowian - Grunwald, inwazja Napoleona, II Wojna Światowa, mądrość i instynkt samozachowawczy brały górę. Działo się zawsze tak gdy dochodziły do głosu najgłębsze wartości ukryte w instynktach i psychice narodowej. Do głosu dochodziły narody, a nie wyłącznie trony. Należy także odróżnić spory, a nawet wojny wywoływane przez ośrodki władzy, często manipulowane przez wrogów i fałszywych " przyjaciół" ( papieże, jezuici, Anglosasi, żydzi, Niemcy itd.) od rzekomej " immanentnej nienawiści wewnątrz słowiańskiej ", imputowanej przez pana żydowską nienawiść. Pana nieskrywany respekt do tego co wypowiedziane bywa w " zażydzonych studiach telewizji rosyjskiej" ( w niemniejszym stopniu niż studia telewizji polskiej, czeskiej, chorwackiej i ukraińskiej) bawi mnie, ale i niepokoi, gdyż tuby medialne takie jak pan, tylko bardziej wpływowe, starają się manipulować świadomością rdzennych narodów, tak bardzo znienawidzonych przez pana plemię.
  Ile razy w swoim życiu ( a myślę, że nie są to jedynie moje odczucia) bywałem w Rosji, na Białorusi, w Czechach, na Słowacji, w Chorwacji, Serbii, czy na Ukrainie ( ale nie tej zdegenerowanej, ogłupiałej, zmanipulowanej przez żydów i arystokratycznych pomyleńców), tyle razy czułem się dobrze i odczuwałem życzliwość i kulturową bliskość z drugiej strony.
 • WPS
  W oczekiwaniu na spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi coś dla ucha i dla ....oka, czyli słowiańskie krasawice jako komentatorki bieżących wydarzeń :

  https://www.youtube.com/watch?v=ZaZUmOCeIOU

  Ukraińscy politycy zaskoczyli światową społeczność, mówiąc o przeniesieniu platformy negocjacyjnej do rozwiązania sytuacji na wschodzie Ukrainy z Mińska. Przypomnijmy, że to stolica Białorusi była niegdyś platformą spotkań czwórki normandzkiej, w której podpisano porozumienia mińskie. Czy więc naprawdę problemem jest miejsce do negocjacji? A może to kwestia niechęci do przestrzegania wcześniej przyjętych umów? Szczegóły na wideo.

  https://www.youtube.com/watch?v=7szxUTRY19Y
 • @stanislav 23:22:06
  //Komentatorze @ikulalibal, pańska żydowska nienawiść do Słowian jest trudna do ukrycia. Leczy pan ją konfabulacjami i własnymi interpretacjami historii, wygodnymi dla pana tez. //

  To jest zwyczajne ględzenie.Metoda po którą się sięga ilekroć nie ma się niczego do powiedzenia.


  //Jednak w wielu mementach, gdy ważyło się przetrwanie Słowian - Grunwald, inwazja Napoleona, II Wojna Światowa, mądrość i instynkt samozachowawczy brały górę //

  Dobrze pan się czuje? jest pan pewien że to właśnie "ja interpretuję historię na własny sposób"?
  Ma pan świadomość że podane przez pana przykłady akurat przeczą tezie której usiłuje pan bronić?
  "Mądrość Słowian w walce o przetrwanie"-o to dobre.

  "Żołnierze ! Druga polska wojna zaczęła się.Pierwsza zakończyła się we Friedland i Tilsit. W Tylży Rosja ślubowała wieczny sojusz z Francją i wojnę z Anglią; teraz łamie przysięgi! Nie chce wyjaśnić swoich dziwnych decyzji dopóki francuskie orły nie wycofają się za Ren i tym samym nie zostawią swoich sojuszników na jej łasce.
  Rosja jest chora i jej los powinien się zakończyć.Czy ona myśli, że się wyrodziliśmy? A może nie jesteśmy już żołnierzami Austerlitz? Ona postawiła nas wobec wyboru między hańbą a wojną. Wyboru nie można kwestionować. Idźmy dalej, przekroczymy Niemen, sprowadzimy wojnę w jego granice.Druga wojna polska będzie równie chwalebna dla francuskiego oręża, jak pierwsza; ale pokój, który zawrzemy, przyniesie ze sobą gwarancję dla nas i położy kres katastrofalnemu wpływowi Rosji, jaki wywierała na sprawy Europy przez pięćdziesiąt lat.
  W Naszej Imperatorskiej Kwaterze
  W Wyłkowyszkach 22czerwca 1812 rok

  Napoleon

  Więc jak? jak to pan powiada? że "zawsze ilekroć ważyły się losy Słowian? że "instynkt samozachowawczy brał górę"? No,no.
  Czy bodaj się pan domyśla dlaczego Cesarz mówi o "polskiej wojnie" ?


  //ile razy w swoim życiu(...) bywałem w Rosji, na Białorusi, w Czechach, na Słowacji, w Chorwacji, Serbii, czy na Ukrainie tyle razy czułem się dobrze i odczuwałem życzliwość i kulturową bliskość z drugiej strony.//

  I co z tego skoro pańskie widzenie świata jest szczególne.
  Prymitywnego skinheda,rusofoba,pajaca przebranego w rubaszke-wyszywanke, nawołującego do rozpadu Rosji i etnicznej wojny domowej-Dymitra Demuszkina,pan przyjmuje jako rosyjskiego patriotę.
  Dlaczego więc pańskie odczucia miałyby być dowodem na cokolwiek.
 • A może lepiej byłoby
  zamieścić zapis całego przemówienia Putina a dopiero potem się wymądrzać? Albo chociaż link podać.
 • @Stara Baba 21:13:00 Chętnie bym się rozprawił, ze Starą Babą z USA CHOĆBY I WIDŁAMI
  to odnośnie jej komunikatu //wielka rzesza Białorusinów sama nie chciałaby rozprawić się ze swoim wodzem nawet i widłami.//

  Nb. Na Białorusi, w latach 2005-2011 byłem z 7 razy, w tym 2x oficjalnie:

  http://markglogg.eu/wp-content/uploads/2018/06/Piskorski-i-MG-v-Minske-2011.jpg
 • @Berkeley72 09:59:27
  :))))))) dziesięć lat temu to ja byłem "młody". Tak samo z Białorusinami. Kto w 2011 by pomyślał że większość z nich tak bardzo zbuntuje się przeciw Baćce.
 • @ikulalibal 04:09:41
  Tym cytatem z Napoleona to mnie pan szczerze rozbawił. Może jeszcze jakiś cytat z Hitlera, " potwierdzający" oczekiwania Słowian na nadejscie wyższej cywilizacji? A tak poważnie, to niech pan się douczy i sprawdzi ilu żołnierzy i generałów Polaków walczyło w armii rosyjskiej przeciwko Napoleonowi, a nie cytuje mi tu frontową zagrzewkę cesarza.
 • @stanislav 10:46:50
  //i ilu żołnierzy i generałów Polaków walczyło w armii rosyjskiej przeciwko Napoleonowi//

  Ilu?
  Ja zawsze z radością otwieram się na nowe fakty.Pisząc o liczbie nich pan nie zapomni napisać ilu spośród nich było ochotnikami a ilu będąc żołnierzami rosyjskiej armii zaledwie wypełnili ciążący na nich obowiązek.
  Gdyby posiadał pan dane mówiące ilu polskich żołnierzy w "owe dni" broniło Samosierry też chętnie się dowiem.


  Ale skoro jesteśmy już przy liczbach to zwracam uwagę że wystarczyło odpowiedzieć na moje pytanie które w gruncie rzeczy było podpowiedzią, a teraz nie musielibyśmy brnąć w dalsze ustalenia.

  Pytanie brzmiało:/dlaczego Cesarz mówił o "polskiej wojnie" ?/

  Cesarz mówił o "polskiej wojnie" dlatego że w uczestniczącej w moskiewskiej kampanii armii Napoleona Francuzi byli mniejszością.
  Na około 320.000 armię biorącą udział w wyprawie 200.000 stanowili Polacy.
 • @ikulalibal 12:48:10
  //Ilu?
  Ja zawsze z radością otwieram się na nowe fakty.Pisząc o liczbie nich pan nie zapomni napisać//

  :-)) Toć gamonie w ten sposób dopytują /proszą...
  To na etapie wstydzenia się swojej podglądanej gołej dupy - nie zaś wstydzenia się tego, że podgląduje czyjąś gołą dupę.
  Centralnie chodzi im o patrzenie na pośladki... Naprawdę...
  I nie wiem po co? Trzepią się potem czy jak...
 • @ikulalibal 12:48:10
  Komentatorze @ikulalibal, przyznam , że do pana coraz bardziej pasuje @konfabulujbal :))), piszesz znów nieprawdę, cyt. :

  " Cesarz mówił o "polskiej wojnie" dlatego że w uczestniczącej w moskiewskiej kampanii armii Napoleona Francuzi byli mniejszością.
  Na około 320.000 armię biorącą udział w wyprawie 200.000 stanowili Polacy".

  Tak się składa, że mój tata był miłośnikiem historii, a oprócz starożytności okres napoleoński należał do jego ulubionych okresów historycznych. Dzięki temu już jako pachole zetknąłem się historią wojen napoleońskich. Dawno do tego nie wracałem, ale pana "dane" od razu zapaliły mi czerwoną lampkę i sięgnąłem mimochodem do literatury ( przy okazji wrócę do tego interesującego okresu w dziejach Polski i Europy, bo już dzisiaj ponownie wiele spraw mnie zainteresowało).. Ale na potrzeby udokumentowania " radosnej twórczości " @konfabulujbala vel @ikulalibala cyt. :

  " Do wojny tej cesarz zmobilizował około 670 000 żołnierzy, ale do bezpośredniej walki w Rosji wykorzystał około 430 000. Księstwo Warszawskie wystawiło największy kontyngent z państw sojuszniczych - około 2% ludności, inne kraje - 1%. V Korpus polski liczył około 35 000 ludzi. Wszedł on w skład armii prawoskrzydłowej, która w potrzebie miałaby osłonić Warszawę. Jej dowódcą został mianowany 4 maja 1812 roku, król Westfalii, kandydat Napoleona na tron polski, brat cesarski - Hieronim Bonaparte. Dowódcą V Korpusu był wódz naczelny armii Księstwa - książę Józef Poniatowski, szefostwo sztabu sprawował gen. Stanisław Fiszer. Skład V Korpusu przedstawiał się następująco: 16 dywizja gen. Józefa Zajączka, 12 batalionów, 12 396 ludzi; 17 dywizja gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, 12 batalionów, 12 364 ludzi; 18 dywizja gen. Ludwika Kamienieckiego, a następnie zastąpionego przez gen. Karola Kniaziewicza, 9 batalionów, 9 466 ludzi. Ogólnie polski wysiłek zbrojny w wojnie z Rosją 1812 roku wynosił (wraz z Litwą) około 108 000 żołnierzy27. Niestety, większość z nich była rozproszona po dywizjach francuskich" , za: Arkadiusz Serwa Między Napoleonem a Aleksandrem I : z dziejów Księstwa Warszawskiego Niepodległość i Pamięć 14/2 (26), 5-36 2007 , s. 24-25

  Inne dane, cyt. :

  " W przeddzień wojny z Rosją Wielka Armia liczyła ok. 450 tys. żołnierzy pierwszego rzutu (12 korpusów) i prawie 1,2 tys. dział. Dodatkowo w skład wojska wchodziły służby inżynieryjne i techniczne, załogi sprzymierzonych miast oraz armie rezerwowe, co razem dawało siłę ponad 600 tys. żołnierzy pod bronią.
  Tak liczne wojsko stanowiło istną mozaikę narodową. Obok Francuzów w skład armii weszli Włosi, Austriacy, Prusacy, Belgowie, Szwajcarzy i przedstawiciele innych nacji.
  W Wielkiej Armii znalazło się ok. 100 tys. Polaków, z czego aż 75 tys. polskich żołnierzy wystawiło Księstwo Warszawskie. Polacy służyli także w Legii Nadwiślańskiej, pułku szwoleżerów gwardii, pułku lansjerów i związkach taktycznych utworzonych przez Napoleona po zajęciu Litwy. Całkowicie polski był V Korpus Wielkiej Armii (36 tys. ludzi – 3 dywizje piechoty i dywizja lekkiej jazdy) dowodzony przez księcia Józefa Poniatowskiego.”

  „ Wskutek wojny 1812 r. Wielka Armia Napoleona w zasadzie przestała istnieć. Dokładne straty podczas kampanii rosyjskiej są jednak trudne do ustalenia. Według szacunków z Rosji powróciło ok. 100 tys. żołnierzy, w tym 24 tys. Polaków. 250 tys. ludzi poległo w walce oraz zmarło z chorób, głodu i wyczerpania; ok. 100 tys. dostało się do niewoli rosyjskiej. Poza tym wiele tysięcy żołnierzy zdezerterowało i zaginęło, a ich późniejszy los nie jest znany” , za: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C390556%2C200-rocznica-kampanii-rosyjskiej-napoleona-bonaparte.html

  Nie będę się więcej znęcał, ale przytoczę jeszcze jeden tekst. O tyle istotny, że to z niego @ konfabulujbal vel @ikulalibal zaczerpnął cytat z mowy Napoleona do Polaków, zagrzewający do Wielkiej Wojny, która na swoje potrzeby Napoleon nazywał " polską wojną". Ale na przykład w historiografii rosyjskiej nazywa się ją , i zresztą słusznie, I wojną ojczyźnianą.

  Cyt.: "Po komendą Napoleona służyło ponad 98 tysięcy polskich żołnierzy, co stanowiło prawie 15 procent całej armii, ale blisko 20 procent spośród regimentów niefrancuskich. Jednak tylko 35 tysięcy tworzyło czysto polski 5. korpus armijny księcia Józefa Poniatowskiego. Reszta została rozparcelowana pomiędzy korpusy francuskie.
  Skład Wielkiej Armii przedstawiał się następująco. Tworzyło ją dwanaście korpusów podzielonych teraz po raz pierwszy na trzy duże armie polowe, czy raczej grupy korpuśne. Powód? Po raz pierwszy front przyszłej kampanii był tak rozległy - ciągnął się od Bałtyku po Wołyń i od Niemna po Moskwę. Zbyt duże przestrzenie poważnie utrudniałyby "normalne" kierowanie armią przez jednego człowieka.
  Komendę nad poszczególnymi korpusami sprawowali: 1. - marsz. Louis Davout (72 tys. Francuzów, Hiszpanów, Badeńczyków i Meklemburczyków), 2. - marsz. Nicolas Oudinot (37 tys. Francuzów, Szwajcarów, Chorwatów i Portugalczyków), 3. - marsz. Michel Ney (39 tys. Francuzów, Wirtemberczyków, Portugalczyków i Iliryjczyków), 4. - książę Eugeniusz Beauharnais (46 tys. Francuzów, Włochów, Chorwatów i Portugalczyków), 5. - książę Józef Poniatowski (36 tys. Polaków), 6. - marsz. Laurent Gouvion Saint-Cyr (25 tys. Bawarczyków), 7. - gen. Jean Reynier (17 tys. Sasów), 8. - Hieronim Bonaparte, potem gen. Dominique Vandamme i w końcu gen. Jean Junot (18 tys. Hesyjczyków i Westfalczyków), 9. - marsz. Claude Victor (34 tys. Francuzów, Polaków, Bergijczyków i Badeńczyków), 10. - marsz. Etienne'a Macdonalda (32 tys. Polaków, Bawarczyków, Prusaków i Westfalczyków), 11. - marsz. Pierre Augereau (50 tys. Francuzów, Niemców i Neapolitańczyków); korpus ten formowany był w Niemczech i nie zdążył wziąć udziału w rosyjskiej kampanii; i 12. - gen. Karl Schwarzenberg (34 tys. Austriaków).
  Do tego dochodziła jeszcze gwardia cesarska (młoda - marsz. Edouard Mortier i stara - gen. Francois Lefebvre) oraz cztery korpusy kawalerii pod ogólną komendą marsz. Joachima Murata: 1. - gen. Etienne'a Nansouty'ego (12 tys. Francuzów, Polaków i Prusaków), 2. - gen. Louis Montbrun (10 tys. Francuzów, Polaków, Prusaków I Wirtemberczyków), 3. - gen. Emmanuela Grouchy'ego (10 tys. Francuzów, Bawarczyków i Sasów) oraz 4. - gen. Marie Victor Latour - Maubourga (8 tys. Polaków, Sasów i Westfalczyków).

  Za: https://napoleon.org.pl/index.php/wojny-kampanie-bitwy/kampanie-1792-1815/257-kampania-1812

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031