Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
807 postów 4231 komentarzy

WPS

stanislav - narodowiec, realista, wielopokoleniowy łodzianin, demaskator antypolskiej obłudy

Manewry Zima-20: w razie wojny przegrywamy Warszawę w 5 dni

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Oj będzie, będzie się działo...!!! Czyli zima wasza, wiosna nasza :)))

 

” Generałowie” Duda i Błaszczak są…zadowoleni…ale chyba tylko z siebie ?!
W oświadczeniu dla mediów Andrzej Duda podkreślił, że ćwiczenie prowadzone „na przestrzeni ostatnich tygodni” miało charakter sztabowy, odbywało się wyłącznie na planach, symulacjach i było przygotowywane przez dłuższy czas.
Jak powiedział prezydent, podczas ćwiczenia przetestowano wszystkie procedury dotyczące sytuacji strategicznej obrony kraju i wprowadzane w ostaniem czasie, w tym przede wszystkim w ramach nowego systemu kierowania i dowodzenia oraz Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.
„Już wczoraj pan minister był u mnie i rozmawialiśmy o pewnych spostrzeżeniach, pierwszych, które się nasuwają – gdzie, chociażby, wyposażenie naszych sił zbrojnych wymaga uzupełnienia, gdzie trzeba będzie poprawić procedury. Oczekuję od szefa Sztabu Generalnego, a także pana ministra rekomendacji, gdzie powinniśmy dokonać zmian, uzupełnień” – oświadczył prezydent. ( podkreśl. własne -PZ)
Przypomniał, że po zmianach systemu kierowania i dowodzenia to szef Sztabu Generalnego jest pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej i głównodowodzącym w sytuacji wojennej, w związku z czym to na nim spoczywa największa odpowiedzialność. Wyraził też nadzieję, że wnioski uda się szybko wprowadzić w życie.
„Myślę, że to ćwiczenie jest dla nas taką bardzo dobrą lekcją, która pozwala nam na korektę i opracowanie pewnych nowych elementów” – zaznaczył. Andrzej Duda podkreślił, że tego rodzaju przedsięwzięcia powinny odbywać się częściej.
Portal Interia zapytał swoje źródła o wyniki szeroko zapowiadanych manewrów Zima-20, które odbyły się na Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. I wyszło, że Polska przeliczyła się, jeżeli chodzi o skuteczność swojej armii.
W ćwiczeniach udział wzięło kilka tysięcy oficerów. Pisaliśmy o nich tutaj. Jednak na konferencji prasowej zarówno prezydent Duda, jak i minister Błaszczak byli dość oględni. Stwierdzili, że ćwiczenia te trzeba będzie powtarzać i że to cenne doświadczenie. Nieco inaczej wyrazili się o nich informatorzy Interii. „Nasze źródła informują że skończyły się one blamażem i całkowitą klęską” – czytamy.
Temat podchwycił „SuperExpress”. Wyniki ćwiczeń streścił następująco: „Wielka kompromitacja Szefa Sztabu Generalnego! Gdyby to on miał dowodzić obroną Polski, nieprzyjaciel doszedłby do Warszawy w ciągu czterech dni”.
W symulacjach uwzględniono zamówione przez Polskę nowe systemy uzbrojenia – zestawy przeciwlotnicze Patriot, artylerię rakietową HIMARS i wielozadaniowe samoloty F-35. Wzmacniały one nasze siły zbrojne wirtualnie, bo żaden z tych sprzętów nie dotarł jeszcze do Polski. Pełną gotowość bojową zatem razem z tym wyposażeniem osiągniemy w ciągu dekady. Mimo to, jak donoszą media, wyniki symulacji nie wypadły najlepiej.
Plany zakładały obronę przez 22 dni. Tymczasem na ćwiczeniach okazało się, że wrogie wojska otoczyły Warszawę w czwartej dobie ćwiczeń, a marynarka wojenna i lotnictwo zostało rozbite pomimo wsparcia jednostek NATO.
Na wschód od Wisły polskie jednostki miały ponieść druzgocącą klęskę. Pierwszorzutowe bataliony miały stracić od 60 do 80 procent stanów. Jedna z doborowych brygad, broniąca strategicznego miasta straciła jeden z trzech batalionów
– czytamy.
Ćwiczeniami dowodził gen. Rajmund Andrzejczak. Jeden z żołnierzy tak skomentował „SuperExpressowi” jego strategię na utrzymanie wschodniej flanki przez 3 dni:
– To nie mogło się udać, bo zdecydował o rozmieszczeniu wojsk ok. 50 km od granic. W rezultacie takie miasta jak Lublin czy Białystok dostały się w ręce wroga bez walki. – Wszystko poszło nie tak.
Dowódcy poszczególnych dywizji byli zszokowani, odmawiali wykonywania niektórych rozkazów, bo były dla nich po prostu niezrozumiałe. Taktyka przyjęta przez naczelnego dowódcę sprawiła, że niemal natychmiast straciliśmy kluczowe uzbrojenie. Nie udało się obronić większości zakładów zbrojeniowych. MON argumentuje, że taka taktyka to gra na zaskoczenie wroga, jednak Interia polemizuje z planem rozmieszczenia brygady pancernej w bezpośredniej bliskości frontu i przywołuje doświadczenie z drugiej wojny światowej.
Wiele krajów na takim myśleniu już się wykrwawiło. W tym i Polska w 1939 roku. Wówczas rozlokowanie dywizji wzdłuż granic również miało podłoże polityczne. Zapomina się bowiem, że miejsce stacjonowania jednostki w czasie pokoju nie musi być tożsame z rozśrodkowaniem na czas wojny.
Warto zapamiętać ten fragment, dlatego powtarzamy: ( redakcja WPS)
Dziennikarze Interii zapytali MON oraz Kancelarię Prezydenta, czy rzeczywiście wyniki manewrów wypadły aż tak źle, jak wskazują źródła. Jednak żadna z instytucji nie mogła udzielić wyczerpującej odpowiedzi w związku z tym, że przebieg i wnioski z ćwiczeń stanowią informacje niejawne.
– Oczekuję od Szefa Sztabu Generalnego, a także od Pana Ministra [Błaszczaka – przyp. TD], rekomendacji w tym zakresie – gdzie powinniśmy dokonać zmian, uzupełnień.
Myślę, że to ćwiczenie jest dla nas taką pierwszą bardzo dobrą lekcją, która pozwala nam na korektę i opracowanie pewnych nowych elementów
– podsumował prezydent Duda.

KOMENTARZE

 • WPS
  Zapewne w oczekiwaniu Cudu nad Wisłą A.D. 2021:


  Klika dni temu Sekretariat Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę został zapoznany z ideą wezwania mężczyzn do 40 dniowej pokuty w okresie Wielkiego Postu.

  Ponieważ od samego początku istnienia Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę apelujemy o pokutę – wypełniając żądanie Anioła z Fatimy z III Tajemnicy Fatimskiej, organizujemy także Pokutne Marsze Różańcowe, z wielkim zainteresowaniem oraz radością zapoznaliśmy się z tą inicjatywą.

  Zwracamy się zatem z prośbą do uczestników Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę o wzięcie udziału w tym doniosłym dziele – nawrócenia się do Boga poprzez pokutę – post, modlitwę i jałmużnę.

  Poniżej krótkie omówienie wezwania do pokuty mężczyzn w Wielkim Poście za stroną internetową https://pokuta.live

  Pokuta
  Idea
  Jesteśmy bezradni wobec skutków grzechów popełnionych przez nas i innych ludzi. Nie umiemy przywrócić pokoju w nas, w rodzinach i społeczeństwie. Nie wiemy, co robić, dlatego przede wszystkim potrzebujemy ZMIANY MYŚLENIA.

  Powodem zła jest grzech każdego z nas. Najmniejszy grzech powoduje dewastację świata. Dlatego przede wszystkim potrzebujemy dogłębnego rachunku sumienia, żeby uświadomić sobie własne grzechy. Prośmy Ducha Świętego, żeby pomógł nam je zobaczyć. Zobaczyć wyrządzone zło i jeśli się da, naprawić, w imię elementarnej sprawiedliwości. Co się ukradło, to należy oddać, co się zepsuło, trzeba naprawić, kogo się obraziło, przeprosić.

  Autentyczna zmiana myślenia prowadzi do UNIŻENIA SIĘ PRZED BOGIEM.

  Pamiętajmy, że przed Bogiem jesteśmy prochem. On jest Stwórcą, On jeden jest Wszechmogący i jest naszym kochającym Ojcem. Jeśli zrozumiemy, kim jest Bóg, będziemy mogli bez żadnej obawy przeprosić Go nie tylko za grzechy nasze, ale także popełnione w naszych rodzinach, a nawet za grzechy popełnione przez tych, którzy nas skrzywdzili. Wreszcie z jasnym spojrzeniem możemy szczerze przeprosić za zło wyrządzone w naszej ojczyźnie, ponieważ obraża ono kochanego Ojca, a popełniamy je my sami i nasi bracia i siostry.

  Zacznijmy praktykować pokutę, której Kościół naucza od początku. Post – od odmówienia sobie przyjemności, aby nauczyć się wyrzeczenia. Modlitwa – zaczynając od systematycznej modlitwy rano i wieczór, by potem rozmawiać z Bogiem w sercu w ciągu dnia, kiedy tylko sobie o tym przypomnimy. Jałmużna – od drobnej pomocy potrzebującemu, by wspierać materialnie ubogich i słabych.

  Kto to rozumie, niech podejmie 40-dniową pokutę.
  Oto jej założenia:
  Pokutę podejmują mężczyźni, ponieważ zmaganie się ze słabością i ofiara to elementy duchowej walki, a walka to podstawowe powołanie mężczyzny.
  Walka podejmowana jest w duchu jedności. Jedność jest szczególnie miła Panu Bogu. Dlatego nie tworzymy żadnej organizacji, ale zapraszamy mężczyzn ze wszystkich męskich wspólnot, stowarzyszeń katolickich, bractw, zakonów, grup i wszystkich niezrzeszonych, duchownych i świeckich.
  Prosimy kobiety, aby w czasie naszej walki codziennie modliły się za nas na różańcu.
  Nasze nadzieje radykalnie kierujemy w stronę nieba, nie ludzi. Wierzymy, że Pan Bóg może wszystkiego dokonać.
  Postanawiamy
  od Środy Popielcowej 17.02.2021 r. do ostatniego dnia Wielkiego Postu 3.04.2021 r.:
  trwać w stanie łaski uświęcającej i niezwłocznie iść do spowiedzi, gdy ją stracimy;
  modlić się szczerze, stając w prawdzie przed Panem Bogiem;
  upokorzenie, ból i cierpienie doznane w ciągu dnia przyjmować z pokorą i bez odwetu;
  zrezygnować w ciągu dnia z jednej dobrej, zasłużonej przyjemności;
  podjąć jedno wybrane wyrzeczenie, np. zrezygnować z mediów (internet i telewizja), a zaoszczędzony czas ofiarować rodzinie;
  nie brać do ust alkoholu;
  materialnie wspierać kogoś potrzebującego.
  Mamy Ojca w niebie, który jest wszechmogący. Maryja uczy nas nadziei, że nawrócenie i ofiara, którą połączymy z Ofiarą Pana Jezusa, przyniesie ogromne owoce. Dlatego nasz czyn Jej zawierzamy.
  [więcej na stronie https://pokuta.live/?page_id=105 ]
 • @stanislav 02:00:18
  Przewidywania made in Wania czyli Dupa mości sierżancie.
  Generałowie Zawsze przygotowują się do Poprzedniej wojny.
  Dziś w sytuacji gdy niemiecki blizkrieg wydaje się pełzaniem, działania oskrzydlające nie muszą być prowadzone przez np. zmasowane uderzenia pancerne.
  Jeśli zamiast naszych gen- politykierów bawiących się w wojnę dowodzącym byłby Amerykanin zaprawiony w boju, sytuacja może wyglądać diametralnie inaczej.
  A i manewry mogą być obliczone na dziennikarzy i płytki wywiad.
  Jak to było z 35- tkami?
  Że złom, że niedopracowane, że to czy tamto.
  Bez uwzględnienia najnowszych wzorców taktycznych mogących być błyskawicznie wprowadzonych do baz danych.
  Te maszyny mają być centrami dowodzenia otoczonymi starszymi maszynami i rojami dronów.
  A wtedy losowanie: w których są bomby, głowice(w dronach) i rakiety taktyczne?
  Tak samo z siłami pancernymi.
  Można wyśmiewać przestarzałe T72 ale jest ich mnóstwo także w Rosji, Białorusi a i Ukrainie.
  Można nabijać się ze "zezłomowanych" w "Polen" Leopardów i Abramsów ale ile ich jest naprawdę?
  Nie można nabijać się na pewno z koreańsko polskich Black Panther.
  Akurat te produkowane u nas jakościowo są lepsze niż koreańskie i świadczy o tym stała produkcja, pełne magazyny i zapas wysyłkowo- taktyczny w magazynach. Jaki? Tajemnica handlowa.
  Śmiem podejrzewać że wypadku ruszenia do obrony również część z nich mogłaby pełnić rolę dronów.
  Jak to było: u nas mnoga ljudiej.
  Taktyka rosyjsko/białorusko/ niestety i ukraińska(wiem od znajomych którzy przeszli przez piekło Donbasu) to dużo mięcha armatniego.
  idą do boju bo naczjalstwo kazało.
  A zmotywowani i zdesperowani obrońcy stanowią całkiem inną siłę.
  Świadomość walki o swoich i w imię Dobrej Sprawy ze wsparciem Modlitwy działa cuda?
  Nie tylko.
  Dziś zwrot akcji może nastąpić w pół godziny.
  Albo szybciej.
  Bo są i rodzaje broni całkowicie utajnione, po obu stronach.
  Dlatego, nie wyrokujmy pochopnie.
  Powtarzam- generałowie Zawsze przygotowują się do Poprzedniej Wojny.
 • @stanislav 02:00:18
  Jedno pytanie: czy w tej grze sztabowej uwzględniano USArmy i po której stronie walczyli - polskiej, czy niemieckiej?

  ((Że ćwiczenia dotyczą wschodnich połaci - to zmyła. Właśnie dlatego tam są rozmieszczone wojska, aby ich Niemcy w pierwszym uderzeniu nie zniszczyli. Wojna z Rosją - to głupota. Rosjanie nie mają interesu, aby nas atakować).
 • @brian 06:18:20
  "Bo są i rodzaje broni całkowicie utajnione, po obu stronach."

  Kot bojowy kaczelnika? ;-)

  Pozdro!
 • @ Autor, All
  "w razie wojny przegrywamy Warszawę w 5 dni"

  No ale to wariant optymistyczny.

  WARIANT PIERWSZY - Rosja i Niemcy chcą utylizacji usraelskiego podnóżka.
  Wtedy Polska znika w ciągu kilku minut. Nie mamy nawet czym odpowiedzieć na rakiety z głowicami atomowymi.

  WARIANT DRUGI - zajęcie Polski:
  - rozpoznanie satelitarne
  - w kierunku celów do zniszczenia zostają wystrzelone rakiety i pociski manewrujące. Nie mamy czym odpowiedzieć. Jednostki wojskowe, lotniska, są zniszczone w ciągu ok godziny.
  - zaczynają lecieć samoloty z desantem. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Po ok 500 osób na każde miejsce do opanowania. Ochrona... ucieka ;-)
  Po ok 5 godzinach opanowane jest każde z wyznaczonych miejsc.
  - Polacy próbują coś zorganizować i odbić niektóre miejsca, ale są skutecznie blokowani przez dywersję typu: karambol, wybuch gazu, wykolejenie pociągu.

  Polska jest zajęta w mniej niż 24 godziny.
  NATO potępia agresję, a za godzinę robi... reset z Rosją ;-(

  Tak to widzę :-(

  Oczywiście 5*
 • @Jasiek 13:42:06
  "Polska jest zajęta w mniej niż 24 godziny."

  Nikt nie chce Polski zajmować, co najwyżej Niemcy przez swoją ekspansję gospodarczą. Rosja widzi Polskę jako rynek zbytu, na przykład węgla, i tyle.

  W XXI wieku ważniejsze są inne rzeczy niż grabienie terytoriów. Jak powiedział Carville (doradca Clintona) - "It’s the economy, stupid."
 • @Pedant 13:59:01
  Ma pan trochę racji nie sprowadzając zajęcia terytorium do podstawowego celu współczesnej wojny...ale?!

  1) Nie da się do końca podporządkować państwa kluczowego dla ponadregionalnych celów wojny ( a takim bez wątpienia jest Polska) bez zającia, albo co najmniej kontrolowania terytorium,

  2) Armia służy nie tylko do prowadzenia wojny energetycznej ( tj. tradycyjnymi metodami). Musi to nie tylko znajdować odbicie w doktrynie, ale i w kadrach, wyposażeniu i ćwiczeniach itd.

  Kultywowanie schematu Rosja-Niemcy, jako naszych odwiecznych i aktualnych, a także największych i jedynych wrogów, to oczywisty anachronizm i bzdura.
 • @Pedant 13:59:01
  "Nikt nie chce Polski zajmować, co najwyżej Niemcy przez swoją ekspansję gospodarczą."

  W pełni się zgadzam. Z tymi 24 godzinami chodziło mi natomiast o stan uzbrojenia polskiej armii.
  Jeśli już np doszłoby do ataku to rzeczywiście przeciwko pociskom manewrującym i rakietom nie mamy niczego. Tak ostatnio promowane drony to przy tym przecież śmiech na sali. No i ta ślepota spowodowana brakiem satelit... Kiedyś spotkałem się z info, że polski kontyngent z BW wysyłał do Polski informacje z wykorzystaniem satelity.... Gazpromu :-)
  ------
  "W XXI wieku ważniejsze są inne rzeczy niż grabienie terytoriów."

  Właśnie. Można w związku z tym np nakładać sankcje... albo przynajmniej za tym zawzięcie ujadać. A po co ktoś taki między Rosją (w za nią Chiny) a Niemcami (za nimi UE)? Nie lepiej zrobić granicę bezpośrednio i w bonusie znów (na wszelki wypadek) wydłużyć drogę do Moskwy jak w 1939..
  A dla Polaków - szczepionki. Bo dlaczego by nie skorzystać z "pandemii"... zaszczepią się, rozchorują i w końcu przestaną wierzgać. Drugą okazją jest prezydentura Bidena, za którym rzeczywiście mogą stać Chiny. Więc NATO nie kiwnie palcem.
  Ja tam opcji zajęcia nie wykluczam... Niemcom też by w ten sposób zrobili "psikusa". Kurde, same korzyści mogą mieć Ruscy...
  W dodatku Polacy niemal nie uzbrojeni (brak OT), mają dość PO, a teraz już PiS, Hołownia jest sztucznie pompowany.

  Bardzo się mylę?
  Ukłony
 • @stanislav 02:00:18
  Panie Stanislavie, założę się, że jeszcze nie czytał pan tego :

  https://gibson.neon24.pl/post/147859,nie-pozwole-na-zaglade-narodu-polskiego

  Zachęcam więc bardzo do pilnego naprawienia tego błędu, bo wydaje się, że sprawy na świecie bardzo już przyśpieszają.
 • @Jan Paweł 19:20:01
  Cóż ja mogę panu odpowiedzieć...jedynie tyle że jest pan...bez urazy, zainfekowany chorobą tzw. mesjanizmu polskiego.

  Jak pan chciałby z tą swoją opowieścią trafić np. do głęboko wierzącego Rosjanina, który uważa, że zbawienie może przyjść jedynie przez wiarę pawosławną?

  Kilka lat temu, w maju 2015 r, uczestniczyłęm jako zaproszony gość, w gronie ponad 400 osób, w XII Soborze Wszechsłowiańskim w Moskwie.
  Na przełomie maja/czerwca 2017 r., z okazji 150 lecia Zjazdu Słowiańskiego, uczestniczyłem w niezapomnianym kilkudniowy rejsie z Moskwy do Petersburga. Przy tej okazji, w gronie ok. 200 zaproszonych gości, przedstawicieli wszystkich krajów słowiańskich - wybitnych uczonych, działaczy politycznych, artystów, duchownych, miałem okazję m.in. odwiedzić kilka niemal świętych dla prawosławia miejsc. Poznałem wówczas bezpośrednio wiele z tego, co można nazwać źródłami duchowości Rosjan, zarówno pawosławnej, jak i " pogańskiej" ( którego określenia chętnie używają zarówno chrześcijanie katoliccy, jak i prawosławni, wobec niechrześcijańskich, ale odznaczających się głęboką duchowością swoich współbraci słowiańskich)

  Dlatego udzieliłem panu powyższej odpowiedzi.

  A niżej odsyłąm do relacji ze wspomnianego wydarzenia, autorstwa mojego dobrego znajomego z Moskwy, Pawła Tułajewa.

  https://www.ateney.ru/o-yubilejnom-slavyanskom-sezde-2017-goda

  a także do dorobku intelektualnego obu w/w przedsięwzięć i innych materiałów:

  http://vseslav.su/
 • @stanislav 23:19:36
  "Jak pan chciałby z tą swoją opowieścią trafić np. do głęboko wierzącego Rosjanina, który uważa, że zbawienie może przyjść jedynie przez wiarę pawosławną?"

  "Nasi" ojczulkowie tak wywijają w kwestii "pandemii", "ambroziano", tak się jakoś odrealnili, że jak Ruscy będą chcieli nas "zbawić" to sporo Polaków może pomyśleć, że to będzie zmiana na lepsze...

  A tak w temacie ćwiczeń, to nie wie Pan czy Rosjanie w ogóle zwrócili na nie uwagę?
  Bo jeśli wiedzą jaki jest ich rezultat, to w sumie jest on już z punktu widzenia militarnego bardzo blisko określenia.... szerokie otwarcie ;-DDD

  Ukłony
 • @Jasiek 06:49:04
  "czy Rosjanie w ogóle zwrócili na nie uwagę?"

  Zwrócili, na przykład:

  Это фиаско, паны: Польша проиграла России на учениях за 5 дней (Руслан Осташко)
  https://www.youtube.com/watch?v=ehSWGywxVXk
 • @Pedant 13:44:39
  Bardzo ładnie i dyplomatycznie to ujął - "pazornyj razgrom". I tak jakoś naturalnie mu to wyszło.... ;-)
  Dzięki za link.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031